Mediator

Joanna Koperwas

Mediacje:

Niezmiernie miło mi poinformować, że decyzją Prezesa Sądu Okręgowego w Gliwicach z początkiem bieżącego roku zostałam wpisana na listę stałych mediatorów sądowych tego Sądu. Niezmiennie pozostaję również członkiem Centrum Mediacyjnego przy Izbie Adwokackiej w Katowicach.  Tym samym, serdecznie zapraszam do zapoznania się z ofertą usług mediacyjnych, które z przyjemnością będę dla Państwa świadczyć. 

Jeśli pomiędzy stronami istnieje konflikt, stają one przed wyborem formy jego zażegnania. Kiedy samodzielna próba poradzenia sobie z problemem nie przynosi efektu, najczęściej pozostaje opcja procesowania w Sądzie, która wielokrotnie okazuje się być rozwiązaniem kosztownym, długotrwałym oraz finalnie niesatysfakcjonującym. Mediacja jest alternatywnym sposobem rozwiązania takiego sporu. Przewaga tej formy przejawia się w kilku podstawowych i kluczowych zasadach:

  • Mediacja jest w pełni dobrowolna, co oznacza, iż udział w niej mają osoby, które tego szczerze chcą i w każdym czasie, mogą się z niej wycofać.
  • Mediacja odbywa się przed bezstronnym, obiektywnym mediatorem, tj. osobą, która nie osądza, nie rozstrzyga sporu, ale stara się nakierunkować uczestników na znalezienie sposobu rozwiązania konfliktu, z którym będą mogli funkcjonować.
  • Mediacja odbywa się przed neutralnym mediatorem, który nie opowiada się po którejkolwiek ze stron, wspiera proces negocjacji oraz łagodzi wszelkie napięcia.
  • Mediacja jest poufna, ponieważ Mediator jest powiernikiem stron i dotrzymuje ich tajemnic. Ujawnia te tajemnice dopiero wtedy, gdy strona sobie tego życzy.
  • Mediacja jest swobodna i odformalizowana, co powoduje, że nie odbywa się w budynku sądu, przy zachowaniu procedur, a może być zrealizowana w formie zdalnej lub w biurze Mediatora, przy filiżance dobrej kawy.
  • Mediacja odbywa się w dogodnym terminie, znacznie szybszym niż rozprawa w Sądzie.
  • Mediacja kosztuje mniej niż proces sądowy.

Koszt mediacji ustalany jest indywidualnie w zależności od stopnia skomplikowania i zakresu mediacji.

Słucham, rozmawiam i rozumiem, nie oceniam.

Mediacje w Sprawach Rodzinnych

Małżonkowie w przypadku podjęcia decyzji o rozwodzie, mogą skorzystać z mediacji jeszcze przed skierowaniem pozwu o rozwód do sądu. Wówczas będzie to tzw. mediacja prywatna (pozasądowa) podczas której można uregulować wszelkie kwestie okołorozwodowe, dotyczące opieki nad dziećmi, kontaktów z nimi, alimentów, winy w rozkładzie pożycia małżeńskiego, a także obejmujące sprawy majątkowe. Małżonkowie rozwiedzeni, którzy chcieliby zrewidować kwestie rodzicielskie i alimentacyjne, również mogą je polubownie zmienić w ramach ugody zawartej przed mediatorem. Dobrze skonstruowana ugoda mediacyjna, która zadawala obie strony oraz pozostaje zgodna z dobrem małoletnich dzieci jest zatwierdzana przez sąd na posiedzeniu niejawnym, bez konieczności spotykania się w sądzie.

Mediacje w Sprawach Gospodarczych

Wielokrotnie zdarza się, że podmioty stale ze sobą współpracujące gospodarczo, na którymś etapie kolaboracji napotykają impas, którego nie są w stanie rozstrzygnąć. Czasem dotyczy to niezapłaconych w terminie faktur, czasem nienależycie zrealizowanych zobowiązań. Pomocną dłoń w takim przypadku wyciąga mediator, który stara się nakierować kontrahentów na znalezienie wspólnego rozwiązania pozwalającego na kontynuację współpracy przy jednoczesnym ochronieniu celów. Mediacje z powodzeniem są także realizowane na linii konsument – przedsiębiorca.

Mediacje w Sprawach Pracowniczych

Specyfika miejsca pracy powoduje, że zarówno pracodawca jak i pracownik nie powinni być zainteresowani eskalacją konfliktu, a zaistniały spór nie musi być końcem współpracy. Zanim zatem strony sporu pracowniczego skierują swe kroki do sądu powinny spróbować go rozwiązać w drodze niesformalizowanego postępowania, jakim jest mediacja. Sprawy pracownicze jakie mogą zostać rozwiązane w drodze mediacji to np. spory występujące w zakładach pracy dotyczące indywidualnych sporów pracowniczych, kadrowych, działowych; spory odszkodowawcze, dotyczące mobbingu, nierównego traktowania czy dyskryminacji i inne, dotyczące relacji pracownik - pracodawca czy też pracownik – pracownik.